ZDRAVÁ PĚTKA NA 2. STUPNI ZŠ

Vzdělávací projekt pro základní a mateřské školy zaměřený na zdravý životní styl – tedy i na zdravé stravování. V naší škole školila ve čtvrtek 3. března lektorka „Zdravé pětky“ Jana Neštáková žáky 7., 8.  a  9. třídy ve dvouhodinovém programu, který se skládal ze dvou částí: teoretické a praktické. V první hodině - teoretické – seznámila lektorka žáky se zdravým stravováním, nahrazováním nezdravých potravin zdravými a výklad doplnila ukázkami zdravých potravin na výživovém talíři. Žáci se také dozvěděli užitečné informace o kombinaci zdravých potravin a chutí. Tato vyučovací hodina Zdravá 5 byla o tom, jak důležité je zdravě jíst – co je pro nás užitečné a co naopak našemu zdraví neprospívá.

Praktická část  ZDRAVÉ PĚTKY v 8. a 9. třídě probíhala v naší kuchyni, kde byli žáci rozděleni do pěti skupin. Každá skupina si vylosovala jeden zdravý pokrm nebo nápoj, který musela sama připravit. Jednalo se o pokrmy jednoduché na přípravu a zdravé, jako například plněné papriky, zeleninové hranolky s pomazánkou, tvaroháček, zázvorová limonáda nebo cheesecake z ovesných vloček.  Paní lektorka rozdala všem kartičky s receptem, potřebné suroviny a žáci už mohli kouzlit své výtvory. Všechny výrobky byly nejen chutné, ale i krásně vypadaly. Na závěr bychom chtěli poděkovat paní lektorce, která si tento naučný a zároveň i inspirativní program pro nás připravila.

Mgr. Anna Černohorská a Mgr. Ondřej Pekárek