Zborovský závod branné zdatnosti v Sudicích

Fouká vítr, ale všichni jdeme ven, to je branný den, to je branný den… v Sudicích.
Bitva u Zborova představovala první významný úspěch československých legionářů
na východní frontě během první světové války. Legionáři museli 2. července 1917 prokázat svou odhodlanost, odolnost, sílu, statečnost a charakter. Tyto vlastnosti prokazovali
21. května 2015 také naši žáci během branného dne, který pro naši školu zorganizovala Československá obec legionářská, Jednota Ostrava 1, pod vedením pana kapitána
Jana Šimčíka. Protože nám počasí nepřálo, pršelo a bylo chladno, proběhl branný den v prostorách školy. Nikomu to ovšem nevadilo. Jednotlivá stanoviště byla skvěle připravená
a spolupráce zafungovala báječně. Součástí branného dne bylo především plnění nejrůznějších bojových úkolů – letní lyžování, dosažení mety, navádění letadla v mlze, určování světových stran a přenášení bedniček. Nechyběla ovšem ani velmi oblíbená střelba ze vzduchovky
nebo hod gumovým granátem na cíl.  Bodové skóre si žáci mohli také vylepšit vyluštěním zašifrované zprávy nebo správným přenosem zraněného na nosítkách. Žáci jednotlivé úkoly zodpovědně a s nadšením plnili, bojovali, ale také si pomáhali. Výkony byly nakonec natolik vyrovnané, že o celkovém vítězi musel rozhodnout dodatečný rozstřel v podobě duelu kapitánů v přeskoku přes švihadlo. Úplně nejzajímavější ale byla pro žáky ukázka střelných zbraní a sebeobrany. Všichni si čtvrteční branné dopoledne náramně užili a domů odcházeli s nezapomenutelnými zážitky. Každý z žáků také obdržel pamětní list. Velké poděkování patří pánům: Janu Šimčíkovi, Janu Sobkuljakovi, Rostislavu Pečinkovi a Petru Gattnarovi.