Zájezd do Německa  „Po stopách Ludvíka II. Bavorského“

Postřehy žáků ze zájezdu

Ve středu 26. dubna ve velmi časných ranních hodinách jsme společně s žáky ze ZŠ Hať vyrazili na dlouho očekávaný výlet do Německa.

Třídenní poznávací zájezd spojený s návštěvou nejkrásnějších bavorských zámků posledního pohádkového krále Ludvíka II. jsme zahájili návštěvou Mnichova. Již od začátku jsme věděli, že počasí nebude asi úplně ideální, ale že bude pršet nebo sněžit nonstop celé tři dny, jsme opravdu do poslední chvíle nevěřili.  Program nám ale vše bohatě vynahradil. V BMW muzeu  jsme si prohlédli  expozici aut, motorek i leteckých motorů BMW, rozdělenou do vývojových epoch. Člověk zde nevěděl, se kterým autem nebo motorkou se má vyfotit dříve. V BMW Welt mnozí neodolali a usedli za volant vystavených aut nebo za řídítka silných motorek. Odpoledne jsme se přesunuli do historického centra Mnichova. Viděli jsme nejen Mariánské náměstí, starou i novou radnici se známou zvonkohrou, dominantu města – Frauenkirche, ale i pohádkové poklady v klenotnici Rezidence rodu Wittelsbachů. Nakonec jsme ještě v jednom z obchodních center nakoupili nezbytné suvenýry. Následoval přejezd do 50 km vzdáleného  místa ubytování v Benediktbeuern. Mládežnická ubytovna v areálu kláštera salesiánů nás příjemně překvapila - útulné pokoje, zázemí pro volný čas (stolní tenis, minifotbal, kulečník, diskotéka nebo bar, ve kterém připravovali nealkoholické míchané nápoje) a výborná kuchyně.

Druhý den jsme se vypravili mezi alpské velikány do olympijského městečka Garmisch-Partenkirchen, alpské štíty se ale bohužel schovávaly v mracích. Nejdříve jsme se zastavili v areálu se skokanskými můstky. Chladné a deštivé počasí nás přimělo zvolit vycházku do soutěsky Partnachklamm, která patří k jedné z nejkrásnější v Alpách. Dostali jsme se k ní  od skokanských můstků přibližně za 30 minut pěší chůze. Již v roce 1912 byla 700 m dlouhá soutěska se skalami vysokými až 80m vyhlášena přírodní památkou. Opravdu bylo co obdivovat! Šlapali jsme úzkou cestou a několika tunely ve skále. Za každým rohem se nabízel nový úhel pohledu a společně se zvuky protékající říčky Partnach a padajících vodopádků tvořil zvláštní atmosféru. Ještě zajímavější je to zde prý v zimě, kdy vodopády zamrzají.

Prohlídku  malebného městečka Garmisch-Partenkirchen jsme poté absolvovali za okny našeho příjemně vytopeného autobusu a zakončili ji všeobecným hodováním v místní pobočce McDonald‘s. Hned po obědě jsme se rozjeli  k zámku Neuschwanstein, o kterém všichni ti, co se učí německy, slyší už od prvních lekcí němčiny, nikdo ale ten název  neumí  vyslovit, natož napsat! Tento pohádkový zámek prý posloužil Waltu Disneymu jako předloha pro zámek Šípkové Růženky. Z dálky od parkoviště jsme měli dojem, že reklamní letáky i oficiální fotografie pořádně přehánějí. Ale když se člověk dostane blíž, nestačí žasnout - zámek určitě nikoho nezklamal. Mohli jsme obdivovat honosné interiéry nejromantičtějšího zámku Ludvíka II. Bavorského, vyzdobené zlatem, orientálními motivy, dřevořezbami a malbami na motivy starogermánských eposů. Unavení prohlídkou i celodenním výletem jsme se vypravili na zpáteční cestu do naší ubytovny v  Benediktbeuern, kde na všechny čekala výborná teplá večeře.

Třetí den jsme se vydali směrem k tzv. bavorskému moři, k jezeru Chiemsee. Nasedli jsme na loď a přepravili se na jeden z ostrovů – Herreninsel. Na něm se opět nachází jeden ze skvostů, které po sobě zanechal král Ludvík II. Bavorský. Před zámkem, jenž byl postaven podle francouzského Versailles, se nachází překrásný  park s mnoha fontánami, chrlícími vodu. Interiéry zámku nás všechny asi mile šokovaly okázalou nádherou, svými honosnými a zlatem vykládanými pokoji a sály.

Po prohlídce nás čekala cesta lodí zpět přes jezero, rychlý oběd a pak už jen návrat domů. Zpáteční cestu si všichni účastníci zájezdu zpříjemnili vědomostním testem z reálií navštívených míst a pro nejlepší řešitele z obou škol byly připraveny sladké odměny. Domů jsme dorazili opět v pozdních nočních hodinách velmi unavení, ale spokojení.

Cestovní kancelář ŠKOLNÍ ZÁJEZDY, s.r.o. si opravdu zaslouží naše uznání za kvalitní organizaci celého zájezdu a bohatý program. Poděkování patří také skvělé paní průvodkyni Alici, která se o nás po celou dobu vzorně starala a samozřejmě i dvěma příjemným pánům řidičům za bezpečnou jízdu i přátelskou atmosféru. Přijeli jsme plni nezapomenutelných dojmů a zážitků, poznali jsme mnoho krásných historických míst i přírodních krás Bavorska. Děti měly nejen možnost vyzkoušet si své jazykové dovednosti, ale určitě získaly mezi svými vrstevníky ze ZŠ Hať i mnoho nových kamarádů.

Mgr. Ivana Kobzová