Projekt „Barevné dny“ aneb… Každá barva má svůj význam, své poselství

Svět není jen černá a bílá, svět je plný barev, které mnohdy nevnímáme. Přitom barvy jsou v životě lidí velmi důležité. Jsou to totiž právě barvy, které na nás – aniž si to někdy uvědomujeme – působí. Naše škola proto letošní školní rok uspořádala projekt, resp. soutěž pro všechny žáky a učitele – Barevné dny. Jeden měsíc, jedna barva, deset měsíců, deset barev. A jak to celé probíhalo? Děti přicházely oblečeny do školy v určité barvě. Nepočítal se jen každý kus oblečení, ale také nejrůznější doplňky – jako sponky, gumičky, čelenky, pásky, náramky apod. Nutno podotknout, že žáci pojali každý barevný den velmi zodpovědně a snad bychom jen těžko hledali žáka, který na sobě neměl ani kousek určené barvy. O velké přestávce se vždy celá škola, tedy učitelé i žáci, sešla ve velké tělocvičně.
O počítání jednotlivých kusů barevného oblečení se pak postarali žáci 9. třídy, kteří se svého úkolu zhostili velmi zodpovědně. Motivace všech soutěžících byla obrovská. Vítězové totiž měli přislíbenou sladkou odměnu a především čestný „DUHOVÝ ŘÁD“.

Vše to začalo ve středu 24. září 2014, ta byla ve znamení „ČERVENÉ“. Lidé, kteří mají v oblibě červenou barvu, rádi šíří po okolí svoji srdečnost, energii, jsou cílevědomí, tvořiví. Poté následovala 22. října barva „ŽLUTÁ“. Zlatá žluť připomíná sluneční zář – proto má stejné významy jako slunce: značí život, moudrost a božské světlo. Žlutou vystřídal 26. listopadu den „PRUHOVANÝ“. Proužky jsou trendy, o čemž jsme se všichni přesvědčili. Čím více proužků – tím lépe. Středa 17. prosince přinesla den BÍLÝ“. Bílá barva je chladivou barvou, avšak působí rozjasňujícím dojmem, zvětšuje prostor a napomáhá přemýšlení. Je považována za barvu čistoty, jasnosti. Bílá také vyznačuje pravdu a symbolizuje nový začátek, je barvou míru. První pololetí pak ukončil den „ŠÁTKOVÝ“. Šátek je u dětí opravdu doplňkem oblíbeným. Aby tak ne… Vážeme si ho na krk, když nás v něm bolí, zavěsíme si do něj poraněnou či zlomenou ruku, hrajeme si s ním na piráty, v létě nás chrání před ostrým sluncem. A také jím máváme na rozloučenou. 

A jak to celé dopadlo?

I. stupeň (1. – 5. třída)                                             II. stupeň (6. – 8. třída)

1. místo – 4. třída                                                      1. místo – 7. třída

2. místo – 3. třída                                                      2. místo – 6. třída

3. místo – 5. třída                                                      3. místo – 8. třída

Všem třídám děkujeme a vítězům gratulujeme.
Hodně štěstí a barevných nápadů do II. pololetí…

Ester Medková, DiS. organizátorka projektu

OTEVŘÍT FOTOGALERII


 


 

 

  

  

  

TOPlist