CELOROČNÍ PROJEKT ŠKOLNÍ DRUŽINY
„CESTOU NECESTOU“
2017/2018

  • jednou za měsíc vždy navštívíme nějakou zajímavou zemi
  • formou prezentací si prohlédneme, jak to ve vybrané zemi vypadá, jací tam žijí lidé a jak se oblékají
  • ukážeme si vlajku dané země, poslechneme si, jakým jazykem mluví
  • povíme si, jaké tam je počasí, jaké tam mají tamější lidé zvyky, tradice, co je pro danou zemi charakteristické
  • dozvíme se národní jídlo dané země

MALLORCA

V měsíci září jsme „zavítali“ na Pyrenejský poloostrov, do Španělska, konkrétně jsme se podívali na „Mallorcu“. Povyprávět nám o tomto ostrově přišla paní Ing. Karolína Bořucká, která na Mallorce bydlí.

Mallorca neboli Majorka je ostrov náležící Španělsku, největší nejen z Baleárských ostrovů, ale také největší ostrov Španělska. Leží v západní části Středozemního moře ve vzdálenosti přibližně 200 kilometrů od Valencie, Barcelony a Alžíru. Rozloha ostrova činí 3 648 km², je 110 km dlouhý a mezi 60 a 90 km široký.

Jeho největším a zároveň i hlavním městem je Palma de Mallorca. Mallorca je častým cílem turistů a cestovní ruch je jedním z hlavních zdrojů příjmů tamního obyvatelstva. Každoročně navštíví Mallorcu 12 milionů turistů, hlavně Němců. Místní obyvatelé se živí kromě cestovního ruchu i zemědělstvím a pěstováním vína. Na ostrově žije necelý 1 milion obyvatel a úředním jazykem je španělština a katalánština. Dále na Mallorce mají svoje specifické nářečí tzv. Mallorqui, které vychází nejvíce z katalánštiny.

Léta jsou na Mallorce velmi teplá a dešťové srážky jen zcela výjimečné, průměrné teploty vzduchu se v letním období pohybují kolem 30 °C. Teplota vody v moři dosahuje až k 26 °C. Mallorské zimy jsou mírné a vlhké.

Španělským králem je Filip VI., jeho manželkou je španělská královna Letizia. Dozvěděli jsme se také pár zajímavých informací o slavných španělských fotbalových klubech, kterými jsou FC Barcelona a Real Madrid. Příroda je tady moc krásná a kouzelná, nabízí vyhlídky do krajiny a žijí tu divoká zvířata. Je ideálním místem pro horolezce. Národním jídlem je Paella.

Paní Ing. Karolíně Bořucké děkujeme za vyčerpávající informace a těšíme se někteří,
až Mallorcu navštívíme. :)

Ester Medková, DiS., vedoucí vychovatelka školní družiny

OTEVŘÍT FOTOGALERII


 


 

 

  

  

  

TOPlist