Evropský den jazyků v naší škole

Evropský den jazyků (anglicky European  Day of Languages), který je iniciativou Rady Evropy ve Štrasburku, se slaví každý od roku 2001 dne 26. září. V naší škole jsme si připomněli Den jazyků o něco později, až 11. října, avšak na radosti to neubralo.  Náš projekt jsme pojmenovali „Jazykový  miš-maš“, který proběhl všemi třídami.  Každá třída se vydala na jednu vyučovací hodinu „do světa“. Cestou jsme použili angličtinu i němčinu, také polštinu, jazyk našich nejbližších sousedů. Rovněž jsme vyzkoušeli, jak zní ostatní jazyky, dokonce i japonština, v písničkách nebo při pohybových hrách.  Někteří z nás zažili na vlastní kůži, jaké je to být učitelem jazyků a snažili se naučit své spolužáky pár frází ve španělštině, francouzštině a němčině. Ach jo, to byla dřina!

Jazyky nejsou jenom dřina, ale také zábava. Bavili jsme se pomocí jazykových her pro malé i velké školáky. Zároveň jsme uplatnili své znalosti ze zeměpisu- např. jsme hledali na mapě země podle jazyků a také některá jejich důležitá města a místa. Nejvíce jsme se bavili při hře, ve které jsme si zopakovali základní slovíčka z angličtiny –  What´s up?

Realizační tým vedly paní učitelky Petra Poštulková a Petra Ratajová a na jednotlivých stanovištích působili nadšenci – naši žáci ze 7. – 9. tříd. (Štěpánka Miková, Dominika Černá, Silvie Hluchníková, Gabriela Wagnerová, Eliška Michalíková a Petr Stříbný z 9.třídy ; Denisa Zámečníková, Marie Hluchníková, Markéta Obrusníková, Klára Michalíková, Jakub Kupec a Matyáš Štědroň  z 8.třídy ; Ester Mrvová, Eliška Lasáková a Rozálie Dornová ze 7. třídy).

Na konci jazykové pouti všichni zúčastnění obdrželi sladkost a účastnický list ze Dne jazyků. Všichni jsme si pěkně zapracovali a taky pěkně užili!  Bylo to výjimečné jazykové klání! Tak zase příští rok!

Mgr. Petra Ratajová