Celebrity světového formátu v Sudicích

Ve čtvrtek 1. února navštívily Sudice dvě světoznámé osobnosti, Otec vlasti a Učitel národů. S těmito celebritami strávili část dopoledne žáci z 5., 6. a 7. třídy. Nevěříte? Věřte!

Tento den se součástí výuky stala dramadílna, ve které se žáci formou dramatické výchovy seznámili se životem a celoživotním odkazem Karla IV. A Jana Amose Komenského.

Žáci z pětky a šestky se od loutek, Karla IV. a Blanky z Valois, dozvěděli spoustu informací o životě tohoto skvělého panovníka. Sami předvedli prvky výuky ze středověku- tance, etikety a šermu. V druhé části se skupinky staly památkami, které nechal Karel IV. postavit, a jejich architekty a ve třídě vyrost Karlův most, Karlštejn i chrám sv. Víta. Celé dvě hodiny se všichni skvěle bavili a snad si odnesli i nějaké nové poznatky.

Sedmáci se vydali po stopách ze života dalšího slavného Čecha a díky nim měli sami uhodnout, o jakou osobnost se jedná. Samozřejmě úspěšně odhalili Jana Amose Komenského a seznámili se takto s dramatickými okamžiky jeho života a s jeho dílem. Teď už snad ví, že: Napsal spousty knih. Ztroskotal na moři. Třikrát se oženil. Vymyslel prázdniny. Skrýval se dlouhé měsíce v lesích. Zavedl školu i pro děvčata. Pěšky procestoval půl Evropy. Zažil nejdelší evropskou válku. Pobýval několik let v severomoravském Fulneku. Bojoval za svobodnou víru. Unikl moru. ( A to se ještě traduje, že skákal z okna na ženský...)

Za skvělé zážitky a školu hrou děkujeme Pavle Masaříkové a Kláře Kvasničkové z Theatru Ludem. Budeme se těšit na další dramadílny.