Zájezd školy – Anglie 2015

Před námi se tyčily bílé útesy poblíž městečka Dover. Doplouvali jsme ke břehům Anglie na trajektu z francouzského Calais. Bylo osm hodin ráno na kontinentě, ale tady na ostrovech o hodinu méně. Bylo 14. května 2015.  Naše školní skupina ze ZŠ a MŠ Sudice tvořila expediční jednotku, která cestovala za poznáním anglo-saské kultury, jazyka a země. Skupinu tvořilo 13 žákyň a žáků
 z 6. -9.ročníku a dvě učitelky – Mgr. Běláková Lenka a lic.Ratajová Petra. Byli jsme natěšeni a připraveni na setkání s realitou, ve které nás čekalo hlavně použití cizího jazyka, návštěva Londýna a nejstaršího univerzitního městečka na světě Oxfordu, ubytování v rodinách a taky úplně jiná kuchyně.

První den, po noci strávené v autobuse, byl náročný na fyzickou kondici. Londýn nás uvítal deštivým počasím, ale my jsme se vydali po naplánované trase poznání. Vyjeli jsme lanovkou přes řeku Temži, která nás převezla z části města Londýna – Greenwich na druhou stranu řeky. Od této chvíle jsme cestovali DLR ( Dock Light Railway) a metrem ( the Tube) směrem do části The City. Po cestě jsme viděli Tower – pevnost z 11. století a navštívili Tower Bridge a jeho expozici o historii a světových mostech. Došli jsme k  Monumentu s vyhlídkou, na jehož vrcholek musíte vyšlapat 313 schodů, abyste se rozhlédli po Londýně z jeho vrcholku. Později jsme prošli  Příčnou ulici, kde se natáčely scény z Harryho Pottera. Poté jsme se prošli po jižním břehu (South Bank), ale kvůli vydatnému dešti jsme procházku zkrátili a radši se přemístili do Natural History  Museum, ve kterém jsme mohli v suchu strávit čas a prohlédnout si fantastické expozice vývoje přírody a Země.

Poznání prvního dne pokračovalo při setkání s rodinami. Hostitelské rodiny (host families) si nás vyzvedly na parkovišti (meeting point) a odvezly domů. Každý z nás měl zajištěnou postel na dvě noci  a plnou penzi na dva dny. Děti si mohly vyzkoušet, jak se domluví anglicky a zjistit, že angličtina opravdu žije J. Poznali jsme rozdíly v bydlení, jak rodiny jedí, ale  hlavně, jak Angličané komunikují.

Další den jsme vyrazili na výlet mimo Londýn. Jeli jsme do Oxfordu, který je vzdálen od Londýna tak dvě hodiny cesty autobusem. Univerzitní  městečko, nebo-li kampus, jsou historické budovy, které jsou navzájem propojeny, to aby studenti neztráceli čas přechody. Každá college (něco jako fakulta) má svoji kapli a koleje. Centrum univerzity je kruhová knihovna, ze které si nemůžete knihy vypůjčit, ale jenom z nich studovat. Navštívili jsme Christ Chruch College, která je spojena s natáčením Harryho Pottera a tvoří centrum univezity. Po procházce parkem a univerzitní městečkem jsme se vydali na nákupy suvenýrů a oblečení. Zpátky do Londýna jsme dojeli k večeru a opět si nás vyzvedly hostitelské rodiny. Sobotní večer jsme strávili u nich.

V sobotu ráno jsme vyrazili do Greenwich-do Královské observatoře. Prošli jsme pěkným parkem, došli k observatoři a našli v zemi naznačený nultý poledník, podle kterého se řídí světový čas. Udělali jsme si pár fotek s nejvyššími budovami v pozadí, které se nacházejí na Isle of Dogs, jež vyváří řeka Temže. Sešli jsme dolů k řece a viděli nejstarší z královských kliprů, které byly zakonzervovány. Nyní se uvnitř lodi nachází muzeum. Pěším podchodem jsme přešli pod Temží a vydali se metrem do středu Londýna. Těšili jsme se na vyhlídkovou jízdu v London Eye, obrovském točícím se kole s kabinkami, ze kterých si můžete prohlížet Londýn asi půl hodiny. V teplém a slunečném sobotním dni jsme vychladli při  návštěvě London Dungeon, ve kterém jsme viděli strašidelná zákoutí a výjevy z mučení ve středověku. Taky jsme zažili děsivou cestu kanálem a volný pád na speciálním zařízení připomínající adrenalinový kolotoč.  V okolí jsme nakoupili  poslední suvenýry a vydali se na lodičku, která odplouvala z blízkosti Westminsteru a odvezla nás po Temži do Greenwich. Cestou jsme viděli přehled historických i nových budov a mosty na Temži. Do olympijského městečka v Greenwich jsme dorazili s malým zpožděním a vydali se na zpáteční cestu do Sudic. V noci jsme projeli několik států
( Francii, Belgii, kousíček Nizozemska, Německo) a ráno jsme se ocitli zpátky v České republice.

Naše cesta byla zajímavá a  plná poznatků. Vrátili jsme se domů s chutí poznat více a naučit se dobře anglicky. Děkujeme rodičům a vedení školy, že nám umožnili tuto cestu.

Petra Ratajová
V Sudicích, 31.5.2015